Ar jau išsikeitėte visus litus į eurus? Gal nevertėjo?
Euras Lietuvoje buvo įvestas 2015 m Sausio 1 d. Dauguma gyventojų skubėjo visas santaupas konvertuoti į eurus. Lietuvos bankas praneša jog litai bus priimami ir keičiami į eurus neribotą laiką, tad ar nevertėjo pasilikti grynųjų?
Lietuvoje numizmatika tampa vis dažnesnio gyventojo pomėgiu. Vieni kolekcionuoja monetas, kiti banknotus, treti LDK monetas. Dažno numizmato kolekcijoje atsiranda litų, nes jie – mūsų istorija. Dauguma naujai susidomėjusių numizmatika savo kolekcijas pradeda nuo litų. Jų likutis vis mažėja ir ypatingai geros būklės monetų ar banknotų. Lietuvos bankas šią valiutą sunaikinta, todėl tikėtis, kad jų atsiras daugiau, beviltiška. Mažėjant pasiūlai visi ekonomikos dėsniai teigia, jog vertė didėja. Jau dabar kolekcininkai mielai nupirks Jūsų turimus litų banknotus už gerokai didesnę kainą nei priduotumėte į banką.
Šiek tiek pakalbėkime apie vertę. Monetos pagamintos iš metalų lydinių, todėl išsilaiko ilgiau ir nepraranda kokybės, banknotai – popieriniai, todėl juos žymiai sunkiau išlaikyti gražios kokybės. Necirkuliavę apyvartoje banknotai yra ypač vertinami kolekcionierių. Banknotų kokybės vertinimui svarbu sulankstymai ir kiek jų yra. Perlenktas banknotas dažnai praranda nemaža vertę. Net ir ilgai laikyti išlyginti banknotai pries ryškią šviesą (lempą ar langą) turi aiškų perlenkimo metu susidariusį rėžį.
Tarp numizmatų galima sutikti ir kolekcionierių turinčių Smetonos laikų necirkuliavusių banknote. Jie itin vertingi. Dažnai net ir gerokai apiplyšęs Smetoniškas banknotas gali kainuoti gerokai virš 200 eurų. Kolekcionierių tarpe surinkus pilną kolekciją dažnai norisi ją išplėsti brokuotais, sugadintais ar kitaip sunaikintais egzemplioriais. Smetonos laikų monetos ir banknotai Lietuvą okupavus TSRS, Stalino įsakymu buvo pradėti naikinti. Monetos buvo perštampuojamos ir vėliau sulydomos, banknotai deginami. Tik labai maža dalis šių dalinai sunaikintų monetų pateko į kolekcininkų rankas. Dėl šios priežasties tokių monetų kainos yra itin aukštos.
Taip pat labai vertinami 1991 metų lito bankotai ir monetos. Neretam kolekcionieriui tai mūsų nepriklausomybės ir išsilaisvinimo simbolis. Iš 1991 metų monetų brangiausia 5 litų moneta. Jų tiražas buvo mažas ir gerai išsilaikiusių monetų nedaug. Banknotai 10 litų necirkuliavęs UNC banknotas gali kainuoti 60 eur ir daugiau. 20 litų (1991 m.) – virš 130 Eur. 50 litų – virš 200 Eur. Vėlesnių metų banknotų kaina gerokai mažesnė, tačiau geros kokybės banknotai vertinami visų kolekcionierių. Ypatingai naujų, kurie nori turėti visą Lietuvos pinigų kolekciją.
Jeigu vis dar turite stalčiuje gulinčių lietuviškų litų ar talonų („vagnorkių“) kviečiame dėti skelbimus į kolekcinių daiktų pirkimo – pardavimo sistemą ManoKolekcija.lt ir tikime jog Jūsų skelbimas greitai susilauks numizmatikų dėmesio. Sėkmės!