Kaip fotografuoti numizmatiką? 1. Aparatūra
Parduodant monetas norime kuo tiksliau parodyti monetos būklę, todėl neretas susiduria su problema kaip fotografuoti monetas (numizmatiką). Dažnai tenka girdėti, kad reikalingi prabangūs fotoaparatai ar profesionalūs makro objektyvai. Šiame straipsnyje pabandysime išsklaidyti šį mitą ir paeksperimentuosime su gerokai pigesnėmis priemonėmis.
Makro objektyvas tai optinių lęšių sistema, kuri fotoaparato sensoriuje leidžia gauti tokio pat dydžio ar padidintą vaizdą – lyginant su realiu objektu. Be abejo turint makro objektyvą gaunamos geriausios mažų objektų nuotraukos, tačiau jei tai nėra Jūsų kasdienė veikla ar tikrai verta išleisti gerokai virš 500Eurų?
Rinkoje yra keletas alternatyvų. Jei turite veidrodinį fotoaparatą pagrinde yra dvi – makro žiedai (macro rings) ir priartinantys filtrai (close up filters). Jei jau turite objektyvą (eksperimentui naudosiu 50mm židinio nuotolio objektyvą), Jums tiks abu būdai.
Makro žiedai
Makro žiedai (angl. Macro rings) tai tuščiaviduriai susukami žiedai padedantys atitolinti objektyvą nuo sensoriaus ir taip dirbtinai gaunat atvaizdo padidinimą. Jie yra pigūs, tačiau juos naudojant fotoaparatas negali fokusuoti automatiškai, bei prarandama daigiau šviesos, nes po objektyvo šviesa turi keliauti papildomą atstumą. Tai kompensuojama keičiant fotoaparato ekspoziciją: ISO jautrumą, atveriant diafragmą ar ilginant išlaikymą.
Priartinantys filtrai
Priartinantys filtrai (angl. Close up filters) tai stikliniai elementai – lęšiai, labai panašūs į padidinamuosius stiklus. Jų „stiprumas“ vertinamas dioptrijomis. Šie filtrai sukami prieš objektyvą, todėl neprarandama šviesos – tačiau jie dalyvauja kaip papildomas optinis elementas galintis suprastinti nuotraukos kokybę. Iš patirties tas nėra labai dažnai pastebima ir gali išryškėti tik prie tam tikro apšvietimo sąlygų. Reikia atkripti dėmesį, kad svarbus priartinančių filtrų diametras, nes jie turi prisisukti prie Jūsų objektyvo, tuo tarpu makro žiedai tvirtinami tarp objektyvo ir fotoaparato, todėl yra standartinio dydžio.
Trumpai apie privalumus ir trūkumus:
- Kainos panašios, bet makro žiedai šiek tiek pigesni.
- Priartinantys filtrai yra papildomi optiniai elementai, kurie tiesiogiai įtakoją šviesą ateinančią į fotoaparatą. Tuo tarpu makro žiedai yra tuščiaviduriai ir šviesa savo kelyje nesutinka papildomo optinio elemento.
- Pigūs makro žiedai neleidžia naudoti autofokusavimo funkcijos, todėl lieka tik rankinis fokusavimas, priartinantys filtrai yra prieš objektyvą, todėl netrukdo autofokusavimui.
- Naudojant makro žiedus prarandama nemažai šviesos, todėl ilgėja „išlaikymas“. Jei aplinkoje nėra itin daug šviesos, dėl ilgesnio išlaikymo gali būti sunku gauti nesusiliejusias nuotraukas.
- Makro žiedų priežiūra gerokai paprastesnė, tuo tarpu optiniai priartinimo filtrai yra stikliniai, ant jų kaupiasi dulkės ir tenka dažniau valyti.
- Priartinantys filtrai leidžia fokusuoti labai arti, tačiau fokusuoti pavyksta tik esant arti objekto – kartais tarp objekto ir objektyvo liek vos keli centimetrai, tuomet sunku apšviesti objektą.
Kiekvienas galime pasidaryti savas išvadas, tačiau man labiau patinka turėti autofokusavimo funkciją, bei neprarasti šviesos, todėl aš nors ir turiu abu variantus mieliau renkuosi priartinančius filtrus.
Išbandykime kiek galiu išdidinti monetą be priartinančių filtrų ir su skirtingo stiprumo filtrais:
1. Be filtrų:
2. Su close up +1 filtru:
3. Su close up +2 filtru:
4. Su close up +4 filtru:
5. Su close up +10 filtru:
Apibendrinant lieka pasakyti, kad rezultatai tikrai neblogi, tačiau kiekvienas galime rinktis – investoti į brangų makro objektyvą, ar naudoti keliasdešimt kartų pigesnes alternatyvas, kurios padeda pasiekti gal neidealius, tačiau pakankamai gerus rezultatus.
Makro priedai mobiliems telefonams
Aukščiau aprašyti filtrai skirti veidrodiniams fotoaparatams, tačiau paieškoję lengvai galite rasti objektyvų priedų rinkinį mobiliems telefonams. Pavyzdžiui: 24XMH arba HD18. Šie priedai prisisega prie mobilaus telefono ir atlieka makro lęšių vaidmenį, leisdami fokusuoti itin arti. Dažniausia atstumas siekia nuo centimetro iki kelių. Šie priedai labai patogūs detalei apžiūrai bei smulkių detalių fotografijai ar banknotų ar monetų autentiškumo nustatymui.
Su mobilių telefonų kamerų priedais galite gauti irgi neprastus rezultatus. Štai keletas išdidintų banknoto vietų ir tam nereikia mikroskopų ar sudėtingos optikos, kad gerai pamatytumėme vandens ženklų autentiškumą, įvairias tekstūras:
Renkantis šiuos priedus svarbu pasižiūrėti ar yra palikta tarpai tarp lęšio blendos, pro kuriuos galima apšviesti objektus. Makro fotografijoje, kai objektyvas taip arti objekto lieka tik labai mažas plyšys šviesai patekti. Galimi įvairūs sprendimai kaip prieš tai išvardintais 24XMH turi skairdrę blendą arba HD18 įlinkimus blendoje.
Baigiant šį straipsnį reiktų priminti, nors ir alternatyvos makro žiedai ar priartinimo filtrai tikrai neblogai atlieka savo darbą, makro objektyvas lieka nepakeičiamas. Jis optimizuotas mažų objektų fotografijai, įvairūs optiniai sprendimai ir lęšiai jame duoda tikrai nepriekaištingus rezultatus dirbant beveik su bet kokiu apšvietimu. Jis patogesnis, leidžia fotografuoti esant toliau nuo objekto, todėl nereikia gulėti ant žemės ar lankstytis. Be to kai kurie apšvietimo sprendimai galimi tik tuomet kai esame toliau nuo objekto. Jei tikrai norite nepriekaištingų nuotraukų ir nepagailėsite apie 500Eur, tuomet makro objektyvas tinkamiausias sprendimas Jums.
Sekančiame bloge paeksperimentuosime su šviesa ir aptarsime kokį apšvietimą naudoti fotografuojant numizmatiką. Sekite mus ir sėkmingų pardavimų ManoKolekcija.lt portale.
Audrius Merfeldas
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.